Jag var till Köpings Museum igår och tittade på en utställning med gamla fotografier från Köping, det är verkligen fascinerande med gamla fotografier och jag hade stort nöje av att se denna fina lilla utställning.
I Köpings museums arkiv finns flera tusen glasplåtar; bilder som är tagna så tidigt som på 1860-talet, många av dessa har aldrig publicerats tidigare. Denna utställning visar bilder som har någonting intressant att berätta. Bilder som visar vardagen, bilder som visar högtider, bilder som skildrar en stad som inte längre finns. Utställningen håller på t.o.m. 14 mars.
[photodata]





Mmmm M och jag lyckas nästan alltid smita in och kolla bilder oberoende på vart vi är. NY råkade det bli så, Kreta också… Alltid oplanerat
Gamla bilder är jätteskoj. Jag funderar mycket över det jag ser när jag tittar på gamla bilder. Man undar vilka som är på bilderna och hur dem levde osv.. Jätteskoj tycker jag.
Hoppas allt är bra med dig vännen? :luv: